Masz pytania?

Tel: 22 349 93 35
pon - piątek: 9:00-18:00

Kontakt mailowy:
sklep@eco-market.pl

Formularz

Co zrobić z odpadami remontowo-budowlanymi?

Pozostałości po remontach: stary zlew, pęknięte kawałki muszli klozetowej, kawałki pustaków i cegieł lub skute ze ściany płytki - tych odpadów nie należy wyrzucać do zwykłego pojemnika na śmieci. Traktowane są jako śmieci budowlane i powinny trafiać do przetwórni, gdzie zyskają drugie życie. Wyrzucone na wysypisko, mogą rozkładać się wyjątkowo długo, a co za tym idzie - są wyjątkowo szkodliwe dla środowiska. 

Kary za wywożenie śmieci do lasu

Niektórzy decydują się na wywiezienie takich śmieci do lasu, co nie tylko obciąża środowisko naturalne, ale też stwarza niebezpieczeństwo dla zwierząt. Ze względu na to, że proceder wywozu odpadów budowlanych i śmieci ceramicznych do lasu jest wyjątkowo szkodliwy społecznie (takie śmieci pozostają w lesie do czasu, aż znajdą je inne osoby i zdecydują się je usunąć), a przy tym trudno wykrywalny, to w przypadku ujawnienia takiego procederu, delikwentowi, który go uprawia, grożą wysokie kary grzywny (do 5 tyś zł za wykrycie aktu pozostawienia odpadów w lesie). Przy orzekaniu kary, sąd ma możliwość ustalenia nawiązki o takiej wysokości, która równa się kosztom poniesionym na doprowadzenie zanieczyszczonego miejsca do stanu używalności. Kodeks wykroczeń przewiduje też trzydziestodniową karę aresztu za pozostawianie śmieci w lesie - przy czym tak surową karę stosuje wówczas, gdy sprawca dopuścił się nie tylko "zwykłego" zaśmiecenia terenu leśnego, ale też poszedł o krok dalej i śmieci, które wyjął z bagażnika swojego samochodu dodatkowo zakopał w ziemi lub gdy dowiedziono, że śmieci regularnie "składuje", czyli okresowo wywozi je do stałego miejsca, w którym owych śmieci sukcesywnie przybywa. 
Warto przy tym wspomnieć, że karalne jest zanieczyszczanie nie tylko lasu, ale karze podlega też zanieczyszczanie wody i gleby w innych miejscach. Dotyczy to nie tylko sławnego wylewania szamba na łąkach, ale też wlewania nieczystości do rzek lub nawet kanałów melioracyjnych.
 Odpady poremontowe - gdzie wyrzucać?
Śmieci poremontowe: deski, cement, elementy metalowe, plastikowe rury, kawałki tapety

Jak więc pozbyć się starej wanny?

W najprostszej postaci, śmieci gabarytowe, o całkiem dobrej sprawności, wystarczy wystawić obok miejscowego kontenera na śmieci. Szybko zajmą się nim okoliczni zbieracze lub osoby, którym być może taka rzecz przyda się bardziej niż nam. 
Po remontach jednak zostaje nam też mnóstwo innych odpadów, takich jak do niczego nie nadające się już elementy stalowe, tapety, wapno, wełna mineralne i inne. Co z nimi zrobić?
Gdy problem jest duży, a odpadów sporo, można wynająć firmę, która zajmuje się śmieciami pobudowlanymi - zrobi to jednak za opłatą. Szukając takiej firmy, należy zwrócić uwagę na to, że jedne z nich oferują jedynie wywóz śmieci na wysypisko, a drugie: oddanie ich do recyklingu. Gdy zdecydujemy się na oddanie śmieci na wysypisko, możemy zawieźć je tam też samodzielnie. Czasem odpady budowlane odbierane są przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. 
Niektóre miasta organizują Punkty Dobrowolnego Dostarczania Odpadów. Sprawdźmy tez, czy w naszej okolicy funkcjonuje Punkt Gromadzenia Odpadów Problemowych.  Warto zadzwonić do Gminy lub do urzędu Miasta i zapytać, jak Państwo pomaga rozwiązać taki problem obywatelom na konkretnym terenie. 
Śmieci po budowie
Niektóre gminy organizują okresowe zbiórki śmieci pobudowlanych
 

Z ręki do ręki

Niekiedy znajdziemy w internecie oferty typu: "przyjmę gruz". Są to najczęściej ogłoszenia pisane przez osoby, które wykorzystają nasze surowce wtórnie - do wyrównania podjazdu lub do budowy. Podobnie rzecz się ma z ceramiką. Prawie zawsze też znajdzie się chętny na cement (nawet ten zbrylony), gips, lub wapno, które być może już nie przyda się do dalszych remontów, ale świetnie nadaje się do neutralizowania zakwaszonej gleby. 
Papa, wełna mineralna lub smoła to śmieci, które - jeśli nie uda nam się ich komuś oddać - powinny trafić tylko do zakładów utylizacyjnych. Element stalowe, styropian, plastikowe rury, folia przeciwwilgociowa lub płyty gipsowe mogą trafić na wysypisko. 
Mimo surowych kar, a także mimo dość dogodnych sposobów na usuwanie śmieci remontowo - budowlanych z domu (nawet gdy mieszkamy w wieżowcu w samym centrum miasta!), proceder ten nadal ma się w najlepsze.
 Dzikie wysypisko śmieci pobudowlanych, wykryte w okolicach Wieliczki, woj. małopolskie
 Dzikie wysypisko śmieci wykryte w okolicach Wieliczki, woj. małopolskie

Co możemy zrobić?

W Sieci znajdziemy liczne informacje o działaniach najróżniejszych osób, które z własnej inicjatywy czyszczą lasy z dzikich wysypisk i walczą z tym procederem. Również prawo samorządowe określa, kto jest odpowiedzialny za stan lasów i odpowiednie służby na szczęście mają za zadanie wyczyścić las. Zdarza się, że w niektórych miejscach, szczególnie chętnie nawiedzanych przez szkodników, instaluje się monitoring.  Często też przeprowadza się kampanie uświadamiające, jak negatywne w konsekwencjach jest zaśmiecanie lasów. Ważne jest też wtłaczanie odpowiedniej postawy naszym dzieciom - nauczmy je szacunku do przyrody, który nie pozwoli na akceptowanie wyrzucenia choćby papierka po cukierku na naturalną ściółkę leśną.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami zapisz się do newslettera.
Sklep jest w trybie podglądu