Masz pytania?

Tel: 22 349 93 35
pon - piątek: 9:00-18:00

Kontakt mailowy:
sklep@eco-market.pl

Formularz

Nowe zasady segregacji śmieci: od 1 lipca 2017 cztery pojemniki

 

Wszyscy pamiętamy rok 2013, kiedy wprowadzono dużą ustawę regulującą obowiązek segregowania śmieci w naszym kraju. Była to odpowiedź na rosnącą odpadów trafiających wprost na składowiska śmieci. Dziś, po kilku latach, wiemy już, że zarządzenia były niedopracowane: zarządzono konieczność segregacji, ale pozostawiono gminom dowolność w ilości śmieci, które miały zostać w ten sposób zebrane każdego miesiąca oraz - co bardzo istotne - całkowitą dowolność w kwestii koloru pojemników. Oznacza to, że to zarządcy gmin wybierali firmy odbierające odpady, a każda z nich ustalała indywidualnie kolor koszy na śmieci. 
 
Od tamtego czasu, w prasie mogliśmy wciąż śledzić sygnały o narastającym chaosie. W jednych gminach papier zbierano do czerwonego pojemnika, w innych do zielonego. Brak jasnych wytycznych bardzo szybko doprowadza do zniechęcenia mieszkańców, a w konsekwencji: do zaniechania segregowania. Oficjalnie też wiadomo, że surowiec pozyskiwany w okresie następującym po wprowadzeniu ustawy pozostawiał wiele do życzenia. Ministerstwo Środowiska przyznało niedawno, że w dużej mierze był zanieczyszczony i nie nadawał się do ponownego wykorzystania. 
 
Zmiany w ustawie segregowanie śmieci
Po zmianach w ustawie z 2013 roku, na polskich podwórkach zapanował chaos. Wśród pojemników pojawił się na przykład kolor czerwony - którego przeznaczenie nie dla wszystkich było czytelne.
 
Odpowiedzią na ten problem są regulacje, które weszły w życiu 1 lipca 2017. Ujednolicają one zasady segregowania odpadów w całym kraju: wszystkich zaczynają obowiązywać 4 kolory. Szkło wyrzucamy do zielonego pojemnika, papier do niebieskiego,  plastik i metale do żółtego, a resztki kuchenne do brązowego. Zwiększona w stosunku do dotychczasowej ilość obowiązujących nas pojemników na segregację ma spowodować, że będziemy pozyskiwać więcej surowców z recyklingu. 

 

Jak wygląda segregacja w Polsce?

Wprawdzie system czteropojemnikowy funkcjonuje już w wielu gminach, jednak wciąż nie odzyskujemy w Polsce dostatecznych ilości odpadów. Według GUS, na terenie kraju obecnie odzyskuje się ok. 26 % odpadów. W wielu gminach nadal nie stosuje się żadnej segregacji, tudzież jest to segregacja niepełna. Panują na przykład systemy dwu - lub trzypojemnikowe, gdzie największy nacisk kładzie się na oddzielanie szkła i plastiku od całej reszty odpadów. Nie jest to wystarczające - jeśli w miejscach dużych skupisk ludzi nie będą funkcjonowały wszystkie kolory, to śmieci będą nadal zanieczyszczone i wymieszane, a to zdecydowanie zubaża i spowalnia proces ich segregowania. 

Do czego dążymy?

Według dyrektyw unijnych, do 2020 roku udział śmieci odzyskiwanych wśród wszystkich generowanych na terenie naszego kraju powinien wynosić 50%. Aby to uzyskać, na osiedlach musimy mieć odpowiednią ilość pojemników. Trendy wyglądają tak, że prawdopodobnie za jakiś czas zbliżymy się do standardów, jakie panują w Niemczech, gdzie odzyskuje się niemal 80% surowców. W krajach skandynawskich, na przykład w Szwecji, stwierdza się nawet, że odzyskiwanie przebiega na poziomie 100%. Jest to czytelny znak, przekonujący nawet najbardziej opornych, że przed segregacją nie ma ucieczki. 
nowe zasady segregacji śmieci
 
Nowe zasady segregacji zakładają składowanie odpadów do 4 pojemników: niebieski, zielony, żółty i brązowy
 

Naklejki na pojemniki na odpady

Aby jednak to uzyskać, należy pamiętać, że sprawna segregacja powinna zaczynać się już w domach. Właściciele lub zarządcy budynków, odpowiedzialni za ustawienie pojemników na śmieci (oraz za utrzymanie ich w odpowiednim stanie), powinni zadbać też o odpowiednie oznaczenia koszy: trzeba poinformować mieszkańców, co można doń wrzucać, a co nie. To właśnie od odpowiednich etykiet rozpoczyna się proces prawidłowej segregacji śmieci: doświadczenie pokazuje, że nie każdy chce zaprzątać sobie głowę samodzielnym poszukiwaniem informacji o tym, czy karton po mleku, w którym jest zarówno papier, jak i wyścielone wnętrzem aluminium jak i plastikowy korek, można wyrzucić do pojemnika na śmieci plastikowe, czy już jednak do tego, który jest przeznaczony na karton. Jeśli zamieścimy taką krótką instrukcję na samym pojemniku na śmieci, będzie to najbardziej skuteczna w przyswojeniu instrukcja segregowania. 
 
pojemniki do segregowania śmieci na blokowisku
W nowo obowiązujących zasadach, do kompletu powinien dołączyć jeszcze brązowy pojemnik
 
Naklejki na pojemniki na śmieci można zakupić w sklepach wyspecjalizowanych w dostarczaniu koszy - w Polsce mamy kilka takich podmiotów lub zamówić w sklepach działających w branży poligraficznej. Aby informacja szybciej trafiała do świadomości odbiorcy, warto zadbać, aby była to infografika. 
 

Krótki przewodnik po kolorach

1. Niebieski pojemnik na papier: co możemy wrzucać?

Do niebieskich pojemników wrzucamy papier: książki, gazety, zeszyty, tekturę, ale już nie styropian. Odpady papierowe nie mogą mieć części metalowych (zszywek), ani klejonych grzbietów. Nie wrzucajmy tutaj też okładek kolorowych gazet - są lakierowane i zanieczyszczają całą frakcję. Papier powinien być też koniecznie suchy i czysty (czyli pozbawiony na przykład tłustych plam z oleju). Nie wrzucamy tutaj zużytego papieru toaletowego, podpasek ani żadnych innych odpadów higienicznych. Nie należy do niebieskiego pojemnika wrzucać też rachunków, paragonów i faktur (zamiast tego, powinny powędrować do niszczarki). Najważniejsze jednak dla codziennego życia jest to, że do niebieskich pojemników na śmieci nie wyrzucamy opakowań po mleku i po napojach, nawet jeśli w dużej mierze są zrobione z papieru. Są to tworzywa sztuczne. 
 

2. Żółty pojemnik na odpady - odpady z tworzywa sztucznego i metale

Żółte pojemniki są przeznaczone głównie na plastikowe butelki. Przed wrzuceniem, warto je zgnieść i pozbawić nakrętek. Wrzucamy tutaj też problematyczne kartony po mleku i kartonowych sokach. Folia, puszki po konserwach, a także stare garnki, zabawki i pokrywki od słoików - te przedmioty powinny jak najbardziej wylądować w żółtym pojemniku na odpady. 
Nie wrzucamy tutaj natomiast opakowań po lekach (te należą do osobnej grupy odpadów toksycznych), baterii, puszek po farbach, a także wszelkiego rodzaju odpadów z domieszką gumy. Do żółtych pojemników nie można wrzucać także opakowań po dezodorantach i wszelkiego rodzaju aerozolach. 
 

3. Zielony pojemnik na odpady - szkło

Pojemnik zielony służy składowaniu wszelkiego rodzaju szkła: białego i kolorowego. Względnie, w niektórych miejscach spotkamy się dodatkowo z pojemnikami białymi - wrzucamy do nich tylko przezroczyste szkło. Butelki, słoiki, opakowania po kosmetykach, a także butelki po piwie i winie - wszystko to nadaje się do zielonego pojemnika, jeśli jest wykonane ze szkła. Do tej kategorii nie zalicza się natomiast porcelana, kineskop, ani szkło z szyb samochodowych. W żadnym wypadku nie można tutaj wrzucać też żarówek ani szkła żaroodpornego. 
 

4. Pojemnik brązowy

Brązowy pojemnik na odpady służy składowaniu odpadów organicznych: resztki kuchenne, świeżo skoszona trawa lub liście zebrane w czasie jesiennych porządków  i wszystko to, co szybko się rozkłada, powinno powędrować właśnie do takich pojemników. Zamiennie, warto pomyśleć nad postawieniem kompostownika na terenie naszej posesji, dzięki któremu wytworzymy z takich odpadków życiodajny kompost. 
 

Podsumowanie

Zwiększenie ilości wtórnie pozyskiwanych odpadów to jedno z najważniejszych zadań, jakie mają do odrobienia mieszkańcy wielkich miast i terenów zurbanizowanych: osiedli podmiejskich i komfortowych miasteczek. W zamian za wygodne życie, musimy zadbać o zmniejszenie eksploatowania zasobów środowiska naturalnego, które przybiera w dzisiejszych czasach prawdziwie monstrualne rozmiary.
pojemnik na śmieci segregowane z pojemnikiem na odpady biodegradowalne
 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami zapisz się do newslettera.
Sklep jest w trybie podglądu
{nocache:c0289abb35933dd8d42bc29393a2fb78#0} {nocache:c0289abb35933dd8d42bc29393a2fb78#1}