Masz pytania?

Tel: 22 349 93 35
pon - piątek: 9:00-18:00

Kontakt mailowy:
sklep@eco-market.pl

Formularz

Czy zastanawia Was, po co nam pojemniki na śmieci z uchem igielnym? 

Jedna z naszych klientek zwróciła nam niedawno uwagę na dość istotny problem  społeczny związany z pojemnikami na odpady segregowane: 
"Nie rozumiem dlaczego niektóre duże kontenery przeznaczone do segregowania odpadów mają małe okrągłe otwory. Aby wrzucić śmieci do takiego kontenera, trzeba je przejrzeć i zgnieść, jeśli są za duże. Wrzucenie śmieci, których nie da się zgnieść i które nie pasują do takich otworów, w ogóle nie wchodzi w grę".
 
Dalej kobieta argumentuje, że duże kontenery przeznaczone do segregowania odpadów, w których zainstalowano małe otwory do wrzucania śmieci, często zniechęcają nawet największych zwolenników segregowania odpadów. Dotyczy to szczególnie osób starszych lub o ograniczonej sprawności, a także dzieci, które przynoszą domowe śmieci do osiedlowego kontenera.
 
Każdą rzecz, która jest przeznaczona do takiego pojemnika, zwykle trzeba włożyć doń oddzielnie. Niektóre przedmioty trzeba zgnieść, a wszystkie butelki pozbawić nakrętek. Powoduje to, że wiele osób rezygnuje z umieszczania odpadów  w odpowiednich koszach i wrzuca wszystko do pojemnika zbiorczego, mimo że śmieci, które zostały przez nie przyniesione do kontenerów, zostały uprzednio starannie poselekcjonowane w domowych warunkach. 
Pojemnik do segregacji śmieci ze zbyt małym otworem wrzutowym
Pojemniki ze zbyt małymi otworami utrudniają wrzucanie śmieci do środka
 
Czy widzieliście takie pojemniki? Co o nich myślicie? A może na waszym osiedlu również są takie kontenery? Jakie problemy napotykacie w kontakcie z nimi?
Właściciele lub zarządcy budynków, którzy zdecydowali się na dostarczenie tego typu pojemników na podległe im tereny, zwykle twierdzą, że stoi za tym pewien aspekt edukacyjny. 
"Mały otwór (kilkanaście centymetrów średnicy) utrudnia bezmyślne i wygodne wrzucenie  do kontenera całego worka zmieszanych śmieci. Odpadki trzeba wrzucać często pojedynczo, a to wymusza na nas ponowne popatrzenie na każdy z nich. Dzięki temu weryfikujemy jeszcze raz, czy konkretne przedmioty na pewno trafiają do odpowiedniego pojemnika" - mówi członek jednej z gdańskich wspólnot mieszkaniowych.
 

Ważniejsza jest prawidłowa informacja - naklejki na pojemniki do segregacji śmieci

Mimo że w tym świetle stosowanie pojemników na śmieci z małymi otworami może wydawać się zasadne, nie brakuje osób, które przekonują, że ten sposób skłaniania mieszkańców do prawidłowego segregowania śmieci jest stosunkowo mało skuteczny. Jako bardziej skuteczne, wymienia się po prostu... zamieszczenie wyczerpujących informacji na etykietach naklejonych na pojemniki. Naklejone na konkretne pojemniki, pokazują, co można wrzucać do środka, a czego nie. Naklejki tego typu można kupić w sklepach wyspecjalizowanych w dystrybucji pojemników na śmieci oraz w firmach z branży poligraficznej. 
 
Pojemnik do segregowania z naklejkami
Zdj. Naklejki na kosze z wyczerpującymi informacjami na temat tego, co można wrzucać do konkretnego kosza na odpady. 
 
Wśród innych skutecznych sposobów na zachęcenie mieszkańców do segregowania odpadów wymienia się też dostarczanie im okresowej informacji zwrotnej na temat tego, czy prawidłowo segregują swoje odpady.  
 

Pojemniki siatkowe

Specjaliści twierdzą również, że według badań, bardziej do segregowania odpadów zachęca nas widoczny efekt, a więc chętniej wrzucamy śmieci do pojemników siatkowych, przez które widzimy, co dokładnie się w nich znajduje i jak wiele odpadów udało się już zgromadzić. Jeśli widzimy pojemnik z dużą ilością czystych, starannie wyselekcjonowanych odpadów, wówczas chętnie dopasujemy się do podanego nam już wzorca i zaczniemy unikać bezmyślnego wrzucania do środka przedmiotu, który mógłby zniszczyć efekt pracy grupy ludzi. 
 
Siatkowy pojemnik do segregowania odpadów
Pojemniki siatkowe wzmacniają motywację do prawidłowego segregowania odpadów
 
 

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami zapisz się do newslettera.
Sklep jest w trybie podglądu
{nocache:c0289abb35933dd8d42bc29393a2fb78#0} {nocache:c0289abb35933dd8d42bc29393a2fb78#1}