Masz pytania?

Tel: 22 349 93 35
pon - piątek: 9:00-18:00

Kontakt mailowy:
sklep@eco-market.pl

Formularz

Wybieramy kosz na śmieci do kuchni

 

Poniżej przyjrzeliśmy się typowym problemom i bolączkom wokół koszy domowych, a w szczególności modeli kuchennych, bo to właśnie kosz w kuchni jest eksploatowany najbardziej intensywnie. Wyrzucamy do niego odpadki po gotowaniu, opakowania produktów spożywczych, resztki po posiłkach, butelki po napojach... jest tego naprawdę dużo. W dodatku, śmieci te są niejednorodne. W takich warunkach kosz powinien być odpowiednio dobrany, dlatego niech nam nie będzie szkoda czasu na dostateczny rekonesans wśród produktów dostępnych na rynku. Na szczęście żyjemy w czasach, kiedy wybór jest duży i każdy może wybrać coś dla siebie. Popatrzmy, jakie mamy możliwości.

Jak kupować kosz na śmieci do kuchni?

Od czego zacząć poszukiwania? Przede wszystkim ustalmy jakiej wielkości kosza potrzebujemy i gdzie go ustawimy. Idealną sytuacją jest, gdy możemy zaplanować w kuchni miejsce dla kosza na śmieci  jeszcze przed zakupem mebli kuchennych, a nawet przed projektowaniem układu mieszkania lub domu - wówczas moglibyśmy wydzielić powierzchnię adekwatną do naszych potrzeb. Wielu z nas jednak nie ma takiej możliwości i nad wyborem kosza głowi się już w momencie, gdy mieszkanie jest od dawna kompletnie urządzone lub wtedy, gdy rodzina zdążyła się rozrosnąć, a wraz z nowymi jej członkami  wzrosła lawinowo ilość generowanych śmieci.

Kosze na śmieci do małych kuchni

Gdy miejsca w kuchni jest mało, należy przede wszystkim rozglądać się za takim koszem na śmieci, który pozwala na ergonomizację przestrzeni. Najczęściej wybieranym miejscem na kosz na śmieci w małych kuchniach jest szafka pod zlewozmywakiem. 


Najczęściej wybierane miejsce na kosz na śmieci to szafka pod zlewozmywakiem. Jeśli jednak zdecydujemy się na ustawienie kosza w eksponowanej przestrzeni, skupmy się na wyborze estetycznego modelu. Na zdjęciu poniżej model Slide Bin 5 l Brabantia

W sklepach dostępne są modele zawieszane na drzwiczkach od szafek, na wysuwanych szynach lub takie, które można zainstalować w trudnych przestrzeniach (na przykład w rogach szafek). Z myślą o trudnych przestrzeniach producenci proponują też kosze o niestandardowych wymiarach - na przykład wąskie i wysokie lub modele niskie o dużej powierzchni podstawy. Można je ustawić w tak zwanych martwych punktach kuchennej przestrzeni.

Kosz szafkowy
Kosze na śmieci wysuwane na szynach z szafek lub zawieszane

na drzwiczkach są łatwo dostępne i pozwalają zaoszczędzić miejsce


Dostępność takich niestandardowych rozwiązań jest szczególnie przydatna w sytuacji, gdy segregujemy śmieci. Do podstawowej segregacji potrzebne są nam trzy oddzielne pojemniki średniej wielkości. Oznacza to, że w naszej kuchni musi znaleźć się dla nich co najmniej jeden metr kwadratowy powierzchni, a to niestety dużo. Dlatego też od dawna w sklepach można spotkać się z koszami, które mają w środku różnokolorowe przedziałki umożliwiające posegregowanie śmieci. Do oddzielnych przegródek wrzucamy wtedy odpady plastikowe, szklane, organiczne. W efekcie mamy tylko jeden kosz i zyskujemy wolne miejsce. Pamiętajmy jednak, że jeden kosz na kilka sekcji oznacza, że pojemność każdej przegrody jest mniejsza niż standardowy 35 lub 60 litrowy kosz. Należy wówczas zweryfikować to, jak często wyrzucamy worki i wybrać taki kosz łączony, który będzie odpowiedniej wielkości.


W sklepach dostępne są kosze kuchenne z przegródkami do segregacji. Przegródki mają mniejsza powierzchnię niż oddzielny kubeł, ale jest to dobre rozwiązanie do małych kuchni. Na zdjęciu model Trioconcept z trzema pojemnikami o pojemności 40 l każdy


Innym rozwiązaniem problemu małej kuchni jest zakup kosza  na śmieci zorientowanego pionowo: uzyskujemy wtedy wieżę z koszy na śmieci, która z zewnątrz wygląda jak szafka i nie odbiera przestrzeni estetyki. Mimo że takie regały przeznaczone są dla osób, które chcą segregować śmieci, to jednak często decydują się na te systemy również rodziny, w których produkuje się dużą ilość śmieci i które potrzebują wszystkich czterech pojemników na odpady zmieszane.  Zyskuje się wtedy powierzchnię do gromadzenia odpadów bez zagracania małej kuchni.

Zakup kosza pionowego jest kolejnym dobrym rozwiązaniem problemu braku miejsca w kuchni. 

 

Podobną funkcję mogą mieć kosze na śmieci zawieszane na ścianie, takie jak na zdjęciu poniżej:

Kosze plastikowe kuchenne, przeznaczone

do zawieszenia na ścianie. Pojemniki o pojemności 10 l, model: Binny.

 

Jaka powinna być wielkość kosza kuchennego?

Wybierając kuchenny kosz na śmieci weźmy pod uwagę to, jakiego rodzaju śmieci generujemy. Czy mogą dłużej stać w kuchni, czy jednak trzeba je wyrzucać codziennie? Jak często opróżniamy dotychczasowy kosz? Jeśli w naszym domu gotuje się duże ilości jedzenia, będzie to miało pośredni wpływ na rodzaj wybranego kosza. W domach, w których na co dzień generuje się dużą ilość odpadków organicznych, worki ze śmieciami wyrzuca się często, co powoduje, ze zapachy nie mają szans się rozwinąć. Jeśli jednak śmieci generujemy stosunkowo mało, nie kupujmy dużego kosza. Duży kosz prowokuje do tego, aby opróżniać go rzadko. A to w konsekwencji może doprowadzić do nadmiernego przetrzymywania śmieci. 

 

Kosz do lokali gastronomicznych
90 - litrowy kosz na odpady z pokrywą, marki Curver. Kosz tego rodzaju sprawdza się na zapleczach lokali gastronomicznych lub w okolicach stołówek pracowniczych


Jeśli jednak jesteśmy przekonani, że w naszym domu potrzebny jest wyjątkowo duży kosz na śmieci (np. 80-litrowy), wówczas poleca się jednocześnie dokupienie do niego kosza mniejszego, zamykanego na klapkę, obsługiwanego bezdotykowo, w którym będą gromadzone tylko odpady organiczne. Kosz tego rodzaju powinien być wykonany  z mocnego tworzywa, łatwego w czyszczeniu. Może to być na przykład taki kosz jak ten:


Dostępny jest w kilku wariantach pojemnościowych (począwszy od 5 l). W środku zainstalowano wyjmowane wiaderko wyścielone powierzchnią z polipropylenu, co powoduje, że nie trzeba używać worków, a jednocześnie kwasy organiczne produkujące się w rozkładanych resztkach kuchennych nie zniszczą powierzchni kosza od wewnątrz. Wiaderko może być wyjmowane, gdy się zapełni i opróżniane na rzecz na przykład przydomowego kompostownika. Kosz tego rodzaju nie przewraca się, ma zainstalowane stabilizatory przytwierdzające go do podłoża. Na uwagę zasługuje elegancki wygląd takiego kosza, świetnie wpisującego się w kuchnię w stylu wenge.

 

Jak zmniejszyć ilość generowanych odpadów?

Wybór kosza na śmieci to doskonała okazja ku temu, aby zweryfikować swoje poczynania związane z generowaniem odpadów. Ziemi i nam będzie lżej, gdy zaczniemy zmniejszać ilość wyrzucanych odpadów lub przynajmniej jeśli przynajmniej zmniejszymy ich powierzchnię. Wyrzucanie pustych butelek po wodzie, puszek po napojach i słoików po gotowych potrawach nikomu nie służy. Na rynku mamy dostępnych wiele urządzeń, które ułatwiają nam zmniejszenie powierzchni odpadów, a co za tym idzie, przynoszących też oszczędności. Spójrzmy na przykład na zgniatarkę do butelek PET, którą można zainstalować na wysokości naszych rąk, na kuchennej ścianie, nad koszem. Jej koszt to nieco ponad 170 zł.


Zgniatarka do butelek plastikowych pozwala na zmniejszenie ilości generowanych odpadów

Urządzenia tego typu prowokują do wyrobienia dobrych nawyków ekologicznych, co jest szczególnie istotne, gdy mamy dzieci. W przyszłości prawdopodobnie ta beztroska, z jaką obecnie zaśmiecamy planetę, zostanie ograniczona, dlatego pozwólmy nasiąknąć młodej skorupce dobrym wzorem.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami zapisz się do newslettera.
Sklep jest w trybie podglądu
{nocache:386d47c0a74bd4a5677afe2945c6521f#0}