Masz pytania?

Tel: 22 349 93 35
pon - piątek: 9:00-18:00

Kontakt mailowy:
sklep@eco-market.pl

Formularz

Jaki pojemnik na segregację odpadów wybrać do małej kuchni?

 

Ustawa "śmieciowa", która weszła w życie 1 lipca 2013 roku nałożyła wszystkim obywatelom obowiązek segregowania śmieci, niezależnie od tego, czy mieszkamy w blokach, czy w domach jednorodzinnych. Konieczne jest oddzielanie odpadów zmieszanych od segregowanych, plastiku od szkła, metalu od papieru. Oddzielnie też trzeba traktować opakowania zbudowane z mieszanek materiałów. 

Aby dowiedzieć się jakie są zasady segregowania śmieci, wystarczy wejść na stronę internetową firmy, która odbiera śmieci z naszego domu lub osiedla. Powinny tam znajdować się szczegółowe instrukcje określające, co możemy wrzucać do kolorowych pojemników na odpady. Źródłem informacji może być też urząd gminy lub miasta. O ile zdobycie tych informacji nie jest trudne, to już decydowanie trudniej jest utrzymać nawyk segregowania śmieci w codziennym. Zajmuje to nasz czas, uwagę, bywa kłopotliwe.

Podjęcie się codziennej segregacji śmieci jest trudne często ze względu na brak miejsca na kubły na śmieci w naszych kuchniach. Rzetelna segregacja wymaga bowiem posiadania co najmniej pięciu takich pojemników. Na szczęście, producenci pojemników na odpady wychodzą naprzeciw takim problemom i proponują rozwiązania, które pozwolą na  zorganizowanie funkcjonalnego kącika do segregacji nawet w najmniejszych kuchniach.

 

Kubły do segregacji dla małych kuchni

Rozglądając się za pojemnikami do segregacji do kuchni, należy zdać sobie sprawę z tego, że nie potrzebujemy kilku dużych śmietników: każdy z nich może mieć objętość od 5 do 15 l i to w zupełności wystarczy. Można wybrać na przykład 3 kosze o pojemności 10 l, takie jak te:

Kosze plastikowe do segregacji śmieci Eco Market

Plastikowe kosze do segregacji odpadów o pojemności 10 l każdy. Model Roll-Top 10 l, OKT

 

Mogą to być zwykłe plastikowe kosze z pokrywami  lub bez nich. Aby ułatwić sobie segregację, należy nakleić na kubeł naklejkę. Naklejki tego typu można kupić w każdym sklepie oferującym sprzedaż pojemników na śmieci lub elementów architektury ogrodowej.

 

Pojemniki na segregację do powieszenia na ścianę

Małe kuchnie mają to do siebie, że przestrzeń podłogowa jest w nich zwykle na wagę złota i nie ma sposobu, aby umieścić w nich kilka kubełków na odpadki segregowane. Często jednak jest tak, że nawet w najmniejszych pomieszczeniach znajdują się niewyeksploatowane w żaden sposób ściany, na których można zawiesić pojemniki na śmieci. Kubły do segregacji zawieszane na ścianie muszą mieć porządne zaczepy oraz muszą być zbudowane z tworzywa, które nie będzie pękało pod wpływem przeciążeń. Takie właśnie są kolorowe kosze na śmieci Binny. Trzeba przyznać, że rząd kolorowych koszy o jednolitej wielkości może być ozdobą kuchni, szczególnie jest dopasujemy je do pozostałych elementów wyposażenia. Poza tym, powieszenie koszy na śmieci na wysokości blatu roboczego to rzecz, za którą podziękuje nam z pewnością nasz kręgosłup.  

 

Pionowe pojemniki do segregacji odpadów do kuchni

W przypadku, gdy produkcja odpadów w naszym domu jest stosunkowo duża (przekraczająca ok. 60 l odpadów tygodniowo na osobę), wówczas można wybrać kosze nieco większe – np. o pojemności 35 l każdy. Ustawienie kilku koszy do segregacji tej pojemności w małej kuchni zwykle jest niemożliwe, dlatego warto sięgnąć po rozwiązania takie jak to ze zdjęcia poniżej, gdzie kosze ustawiono pionowo. Pozwala to znacząco zaoszczędzić miejsce w kuchni– potrzebna jest jedynie przestrzeń na podłodze taka jak dla jednego pojemnika i przestrzeń przy ścianie. Zwykle kosze tego rodzaju umieszczane są we wnękach, za drzwiami lub w niefunkcjonalnych przestrzeniach. Warto zauważyć, że każdy z kubłów jest zdejmowany, ma rączkę taką, jakie mają wiaderka. Rączka spełnia dodatkowo funkcje zabezpieczające: można za jej pomocą blokować otwór pojemnika.

Pionowe pojemniki do recyklingu Easymax 3x35l

 

Zestawy do kuchennej segregacji śmieci

Ciekawym pomysłem dającym nam oszczędność miejsca jest zakup gotowego zestawu do segregacji. Przykładem jest kosz Ovetto, składający się z trzech pojemników, który wygląda efektownie, nie zajmuje wiele miejsca, a jego podstawowa funkcja: segregacja śmieci sprawdza się tutaj doskonale. Odpady wrzucamy do tego kosza przez otwory górne. Kiedy kubły zapełnią się, można je opróżnić poprzez wyjęcie dolnej szuflady. Każdy z kubłów ma pojemność 30 l. Kosz można postawić w kącie, ze względu na to, że jest obrotowy.

Obrotowy kosz do segregacji odpadów, często ustawiany w kuchni.

Zawartość: 3 pojemniki, każdy o pojemności 30 l. 

 

Równie funkcjonalny, zajmujący niewiele miejsca i świetnie dostosowany do segregowania śmieci jest zestaw Lotus:

Zestaw koszy na odpady Lotus 

 

Jest to estetycznie wyglądający kosz, którego nie trzeba ukrywać we wnętrzach szafek  - sam w sobie może stanowić ozdobę kuchni. Każda  z części stanowi autonomiczną całość, którą można w razie potrzeby oddzielić od kompletu, co ułatwia utrzymanie higieny całego kompletu.

Model wpisujący się w ten sam nurt to elegancki kosz do segregacji odpadków w kuchni: model Compact Sort. Jest to okrągły kubeł, w którym znajdują się trzy wyjmowane wkłady. Wkłady wyposażone są w uchwyty z piktogramami oraz zaczepy do worków, co wpływa znacząco na komfort użytkowania: worki nią wpadają do środka, łatwo jest też je wymienić.

Kosz CompactSort z trzema wyjmowanymi wkładami

 

Inny model: Duobin, którego zewnętrzna powłoka pokryta jest nierdzewną stalą, to kosz o dwóch pojemnikach, z których każdy ma po 20 l pojemności. Wiaderka znajdujące się wewnątrz pokryte są powłoką poliwęglanową, która łatwo poddaje się czyszczeniu. Dzięki niej, wielu użytkowników rezygnuje z czyszczenia kosza, wykorzystując możliwość przenoszenia wiaderek wprost do zbiorczego kontenera na śmieci. Kosz jest wyposażony w klapę, którą podnosimy naciskając na pedał.

 Kosz na śmieci wykonany z wysokogatunkowej stali, model Duobin, 40 l

 

Inny kosz z pedałem to pojemnik na odpady Trio Colors o zupełnie innym kształcie i projekcie. Mamy tutaj trzy pojemniki, z których każdy jest oznaczony innym kolorem, co znacząco ułatwia segregację. Pojemniki mają różne rozmiary. Jest to przydatne szczególnie w tych domach, w których odpady konkretnego typu przeważają nad innymi. Jest to sytuacja, gdy na przykład każdego miesiąca generujemy śladowe ilości szkła przeznaczonego do recyklingu i pojemnik do segregacji szkła nie musi być tak duży jak na przykład kubeł do segregacji śmieci z tworzyw sztucznych.

 

 Kuchenny pojemnik do segregacji Trio Colors z trzema wkładami wewnątrz

 

Kosze na śmieci do zabudowy

Inną kategorię stanowią kosze na śmieci przeznaczone do zainstalowania w szafkach kuchennych. Wnętrza szafek kuchennych to jedno z tych miejsc, które czasami pozostają nieużywane, warto więc je wykorzystać  poprzez zainstalowanie na drzwiczkach od wewnątrz kosze na odpady. Pojemniki tego typu są wyposażone w przegrody, niekiedy też mają automatycznie otwierane pokrywy. Inny typ koszów szafkowych: modele wysuwane tak jak wysuwa się szufladę, zamieszczane są zwykle pod zlewozmywakami. Pozwalają na segregowanie większej ilości odpadów niż kosze instalowane na drzwiczkach szafek.

Szafkowy kosz do segregacji odpadów.

Dostęp do pojemników uzyskujemy przy otworzeniu drzwiczek szafki.

 

Zapraszamy do obejrzenia licznych wariantów tego typu koszów szafkowych, które posiadamy w naszej ofercie. 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami zapisz się do newslettera.
Sklep jest w trybie podglądu
{nocache:386d47c0a74bd4a5677afe2945c6521f#0}