Masz pytania?

Tel: 22 349 93 35
pon - piątek: 9:00-18:00

Kontakt mailowy:
sklep@eco-market.pl

Formularz

Jak czyścić kontenery na odpady?

Zdarza się, że przydomowe kosze na śmieci i kontenery osiedlowe wydzielają nieprzyjemne zapachy. Dzieje się tak szczególnie latem, gdy podnosi się temperatura. Jak można temu zapobiec i jak czyścić kosz na śmieci?

Dlaczego ogrodowe kubły na odpady wydzielają nieprzyjemne zapachy?

Na szczęście czasy, gdy nie używało się foliowych worków na śmieci, minęły bezpowrotnie  i problem odrażających kontenerów osiedlowych wydaje się jakby mniejszy niż jeszcze kilkanaście lat temu. Niestety jednak, nadal nietrudno o sytuację, kiedy przechodząc obok zbiorczych kontenerów osiedlowych musimy zatkać nos. Główną przyczyną wydzielania tak nieprzyjemnych zapachów są odpady osiadające na ściankach i na dnie koszów na śmieci – są to odpady, które wydostały się z worków lub zostały wrzucone tam luzem i które jednocześnie nie zostały zabrane przez firmę odpowiedzialną za odbiór odpadów. Problem nasila się latem, gdy wysokie temperatury przyspieszają proces rozkładu odpadków. Dlatego kosz na śmieci należy okresowo czyścić. Dodatkowo, raz na jakiś czas należy wykonać dezynfekcję takiego kosza na śmieci.

Przydomowy pojemnik na śmieci powinien mieć zamykaną pokrywę. Na zdjęciu: pojemnik na śmieci o pojemności 120 l marki Conteur, wykonany z tworzywa sztucznego, wzbogaconego o dodatki uodparniającego jego wewnętrzną powłokę przed działaniem kwasów, zasad, grzybów i pleśni przez wiele lat.

 

Czy firma odbierająca odpady czyści kubły na śmieci?

Firmy odbierające odpady, które dzierżawią własne pojemniki na rzecz swoich klientów: mieszkańców wsi i miast, często zobowiązują się do okresowego czyszczenia i dezynfekcji koszów. Zwykle dokonują tej czynności dwa razy do roku. Czyszczenie odbywa się w miejscu zamieszkania klienta. Wykorzystuje się do tego specjalne maszyny, które mają wbudowaną myjnię generującą natrysk wody pod dużym ciśnieniem. Do wody dodaje się detergent. Nawet jeśli umowa, jaką podpisaliśmy z firmą odbierającą odpady nie przewiduje usługi czyszczenia, wówczas warto rozejrzeć się za innym usługodawcą, który za 20 lub 30 zł wyczyści nam w ten sposób nasze ogródkowe kosze na śmieci.

Na rynku istnieją firmy świadczące usługi mycia pojemników na śmieci. Koszt: 20 -30 zł. 

Rozmnażanie się bakterii i grzybów jest nasilone też wtedy, gdy do wnętrza kosza przedostaje się woda (np. deszczówka). Należy dbać o to, aby klapa kosza na śmieci była zawsze zamknięta. Nawet jeśli nasz przydomowy kontener na śmieci jest osłonięty roślinami lub jeśli znajduje się pod małą wiatą, wówczas również nie należy rezygnować z zabezpieczania jego wnętrza klapą. Nawet jeśli do środka nie będzie padał deszcz, to jednak zamknięcie klapy ograniczy przedostawanie się do środka wilgoci znajdującej się w powietrzu. Po drugie, wnętrze kosza powinno być chronione przed dostępem zwierząt, takich jak myszy, szczury lub ptaki.

Preparaty do czyszczenia pojemników na śmieci

Aby wyczyścić kosz na śmieci, należy na początku wypłukać jego wnętrze letnią wodą, a następnie nanieść na jego ścianki detergent. Najbardziej skuteczne są te detergenty, które rozprowadza się w postaci piany. Ścianki szorujemy gąbką lub szczotką o średnio-miękkim włosiu (należy używać przy tym rękawic). Następnie kosz należy spryskać strumieniem bieżącej wody działającej pod dużym ciśnieniem. Mycie kosza będzie najbardziej skuteczne wówczas, gdy użyjemy wody o temperaturze co najmniej 20 stopni C. W przypadku, gdy zauważyliśmy na ściankach larwy owadów, woda użyta do czyszczenia powinna mieć nieco wyższą temperaturę.

Kosz na śmieci należy myć wodą pod ciśnieniem,o temperaturze co najmniej 20 st. C.,

z dodatkiem detergentu. Fot. duży kontener na śmieci, ktory można ustawić obok domu

Jak zapobiec zagnieżdżaniu się insektów we wnętrzach ogrodowych kubłów na śmieci?

Rozwijanie się larw i owadów we wnętrzach koszów na śmieci ograniczymy, jeśli zadbamy o to, aby odpadki organiczne, które lądują w pojemniku, znajdowały się w szczelnie zamkniętych workach. Jeszcze lepszą metodą jest niewyrzucanie tego typu śmieci do zbiorczego pojemnika, a przeznaczanie ich na przykład na kompost. Rzecz w szczególności dotyczy surowego mięsa lub kości pozostających po posiłkach, które wyjątkowo przyciągają muchy składające larwy.   

Newsletter

Chcesz być na bieżąco z promocjami i nowościami zapisz się do newslettera.
Sklep jest w trybie podglądu
{nocache:386d47c0a74bd4a5677afe2945c6521f#0}